קצת מידע על איורוודה וצמחי מרפא בעת האחרונה..

מלא ירקות

טוב, אז היום החלטנו לשתף קצת במידע מדהים שלמדנו לאחרונה ממסגרות שונות בנוגע לאיורוודה (ידע החיים) ההודית. מדובר בשיטת ריפוי טבעית עצמית, המבוססת על צריכת מזון מן הצומח, בתדר הנכון. לא עוד רעיון, אלא פילוסופיה שלמה..

שלושת הדושות ועוד..

נתחיל מההגדרה שלנו כבני אנוש ישבו אותם "שליחים" איורוודיים לפני אלפי שנים והתבוננו. התבוננו בבני האנוש שאיתם באשרם או בכל מקום אחר מסביב. הם הצליחו לשים לב לכך שישנם טיפוסים שונים. יותר נכון 3 טיפוסים עיקריים.

היסודות לכל טיפוס כזה מושתת על מים, אדמה, אש ואוויר. אותם יסודות של הטבע.

אם תתבוננו בעצמכם תשימו לב כי 70% מגופנו עשוי נוזלים (בעיקר מים). כך גם כדור הארץ. ובחלקו, הוא עשוי מאדמה, אש ואוויר.

בכל הקשור לתזונה, מאד פשוט לתת לזה קטגוריות. לצורך העניין, אוכל חריף יהיה "אש". אוכל צמחי כמו חסה ייצר אוויר, וסוכר ייצר כבדות (אדמה).

הטיפוסים הם קאפה (Kapha), פיטה (Pitta), ואטה (Vatta).

כל אדם בנוי משלושת אלו באחוזים שונים. יש שאלות יחסית מפורט שכל אחד יכול לעשות, שנקרא מבחן הדושות, שיעזור להבין די בקלות מה הוא המרכיב הדומיננטי אצלו.

כל דושה מביאה איתה התנהגות, התנהלות ואורח חיים יחודי אבל דומה. מאותם יסודות.

לדוגמא, קאפה הם כבדים יותר. "אדמה ומים". הן בפן הפיזי והן בהתנהלות היומיומית. מאפיין אותם צריכת מזון מתוק ומשמין, ובמידה והדושה הזו אינה מאוזנת, ישנה נטייה כבדה להשמנה, אדישות יתר וכיוצא בזה.

פיטה הינו אדם נמרץ, מנהיג, יזם, יוצר. קוצים בתחת. כזה שיש לו "אש" שמניעה אותו. בדרך כלל המנהיגים הם פיטה. גופם יהיה יחסית רזה ושרירי, נוטה לאתלטי. הם יצרכו מזון יחסית מגוון, אבל ברובו יהיה חריף, עם טעמים חזקים. אין להם נטייה להשמנה. אבל כשהפיטה אינה מאוזנת, כמו גם הקאפה, יש נטייה למקום הלא בריא.

הואטה הוא ה"מאנקי מיינד" או יותר מובל על ידי "אוויר". אנשים שמאופיינים כך בדרך כלל רזים, אינם נוטים להשמנה, מרחפים הרבה במחשבותיהם. לא נוכחים. לא צורכים הרבה אוכל. האוויר הוא היסוד הדומיננטי בחייהם. הם נוטים לקפוץ מדבר לדבר.

כל אלו חייבים להיות מאוזנים. אך תמיד יש אחד שנחשב לדומיננטי יותר בכל אדם. מומלץ למצוא שאלון טוב למבחן דושות, יש המון כאלו ברשת, ולבדוק מי הוא האופיין שלך.

אחרי שאתה יודע מי הוא האופיין שלך, מאד פשוט להתקדם שלב. ניתן בקלות לשייך את התזונה המתאימה.

התזונה האיורוודית משותתת על צמחי מרפא בעיקר (אשווגנדה, כורכום, פטריות למיניהן ועוד) שגדלים באופן טבעי באזורים שונים בעולם, אך בגלל שקשה לגדל את מזונות אלו, כיום יש תעשיות שלמות המייצרות מחומרי הגלם קפסולות, אבקות (מיובשות בהקפאה) וכיוצא בזה בכדי שכל אחד יוכל לצרוך את המוצרים הללו מכל מקום בעולם.

בשורה התחתונה, בכדי להיכנס לענייני האיורוודה, יש תהליך די ארוך שצריך לעבור. אבל הידע הוא פשוט ונגיש. במאמר קצר זה רק רציתי לתת כיוון קל בלבד. את השאר עשה בעצמך.

אוקטובר 2021
ב ג ד ה ו ש א
« נוב    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
קטגוריות

מוזמנים לשתף :)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin