כך תגבילו צפייה במסכים לילדיכם

ילד רואה טלויזיה

צפייה בטלוויזיה או במחשב הפכה לנפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות. ההורים עסוקים ועובדים עד שעות מאוחרות, הילדים משתעממים ומוצאים נחמה בלהתנתק מול המסך.

כמות התכנים גם היא עלתה באופן משמעותי בשנים האחרונות ויש הרבה מאוד עיסוק חברתי במה כל אחד רואה בבית שלו. ילדים שאינם צופים בטלוויזיה מכל סיבה שהיא – אינם משתתפים בשיחות בין הילדים ומרגישים בחוץ, מכיוון שאינם יודעים על מה מדובר.

אז חשוב להגביל על מנת שהצפייה במסך לא תיהפך לעיסוק העיקרי ביום. אבל כן לאפשר צפייה קצובה בזמן עם שליטה של ההורים על התכנים הנצפים, על מנת שהילד לא יהיה ב"פיגור סביבתי".

התחילו את החשיפה בגיל המתאים

בואו נתחיל מההתחלה. תינוק קטן שלא נחשף לצפייה במסכים לא יבקש זאת ולא ידרוש זאת מכיוון שהוא לא יודע מקיום הטלוויזיה. תינוקות קטנים מסתפקים בגירויים קטנים הנמצאים מול העיניים שלהם ויכולים להתעסק בהם במשך שעות ארוכות.

כשהתינוק הופך לפעוט הוא עדיין יכול להימנע מחשיפה למסכים מכיוון שההורים עדיין שולטים בדבר ויכולים למנוע זאת ממנו.

מהבחינה המחקרית מומלץ לא לחשוף ילדים עד גילאים שנתיים -שלוש למסכים. יש נתונים המראים כי הדבר מזיק להתפתחות הנוירולוגית שלהם ומונע מהם להתפתח באופן טבעי.

כאשר הילד גדל ומתחיל להתעניין ולראות מה קורה סביבו סביר להניח כי הוא יראה גם את הטלוויזיה ויחקור אודותיה. מלבד הטלוויזיה, קיים כיום מסך קטן ונגיש הרבה יותר, הלא הוא הטלפון הנייד שיש לכל אחד מאיתנו.

זה הזמן המתאים לחשוף את הילד לתכנים קצרים ומבוקרים על ידי ההורים. הילד בשל מספיק כדי להנות וללמוד ממה שהוא רואה ולא רק לבהות בצבעים מרצדים על מסך.

במאמר הבא (אנגלית) ניתן לקרוא בהרחבה את הסיבות לכך שעדין למנוע (או להגביל) צפיה במסכים בקרב ילדים.

שעה קבועה ביום לצפייה

הגדירו לילד שעה קבועה ביום בה הוא יכול לצפות ללא כל הפרעה בתכנים שאתם מציעים לו ומהם הוא יכול לבחור. התחילו מזמן צפייה קצר שלא יעלה על 10 דקות, ועם גדילת הילד והתבגרותו תוכלו להגדיל את זמן הצפייה בהדרגה.

גם כשהילדים כבר גדלים חשוב להגביל את זמן הצפייה שלא יהפכו לזומבים שכל מה שמעניין אותם זה רק בהייה בטלוויזיה ומשחקי מחשב.

בשנים האחרונות ישנה תופעה הולכת וגדלה של השמנת יתר בקרב ילדים. הדבר בהכרח קשור גם לתזונה שאינה מאוזנת אבל גם לחוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת מול מסכים, לכן חשוב שהילדים ימשיכו להפעיל את הגוף ויצאו לשחק בחוץ עם חברים.

שימו גבולות ברורים

גבולות זהו דבר חשוב מאוד בגידול ילדים ועל כן גם במקרה הזה חשוב שהילד ידע את הגבולות שלו. הקפידו על השעה הקבועה אותם בחרתם ואל תחרגו מכך למרות תחנוניו של הילד. הסבירו לו את הסיבה ותגרו אותו למשחקים פיזיים וחברתיים.

הילד ילמד להעריך את השעה המיועדת לו, יבחר תכנים שבאמת מעניינים אותו והטלוויזיה לא תהפוך לעיסוק העיקרי בחייו, אלא יישאר לו תמיד זמן לחברים ומשחקים נוספים.

 

יולי 2021
ב ג ד ה ו ש א
« נוב    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
קטגוריות

מוזמנים לשתף :)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin