למה טלוויזיה לא יכולה להיות החברה הטובה ביותר של הילד?

ילדים רואים טלוויזיה

קל מאוד לשמח ילד ובו זמנית גם לפנות לעצמנו זמן בשבילנו – כל מה שצריך הוא לשים אותו מול מסך הטלוויזיה עם תוכנית שאנחנו יודעים שתעניין אותו, והנה – סידרנו לנו יופי של אחר הצהריים, שקט ורגוע.

כאן בדיוק נכנסת האחריות ההורית שלנו על ילדינו. הטלוויזיה יכולה להיות כלי מלמד ויכולה להרחיב מאוד את האופקים של ילדיכם אבל צפיית יתר תגרום להשמנת יתר, בידוד חברתי ועוד השפעות מסוג זה שאף הורה לא היה מאחל לילדיו.

לכן המנעו מצפיית יתר של ילדיכם בטלוויזיה, היו אחראיים על התכנים בהם הם צופים ותגרו אותם לצאת החוצה לפעילות פיזית לפחות פעם ביום.

שימרו על בריאות ילדיכם

כאמור, צפייה ממושכת בטלוויזיה ככל הנראה תגרום להשמנת יתר אצל ילדיכם, רפיון שרירים שאינם בשימוש, מתח בצוואר, בעיות ראייה ועוד בעיות בריאותיות דומות שכל כך קל למנוע וכלל לא להגיע אליהן מלכתחילה.

הגבילו את זמן הצפייה לשעה עד שעתיים ביום (תלוי בגיל הילד), הסבירו לו את האמת לגבי צפייה ממושכת בטלוויזיה והסיכונים הכרוכים בה.

מצאו שעה שנוחה לכולם, בה הילד כן יכול לצפות בטלוויזיה. תנו לו לבחור במה הוא רוצה לצפות מתוך רשימה של תכנים שמקובלת עליכם, ושאתם צפיתם בה לפני כן וראיתם כי התוכן תואם את גיל הילד שלכם.

אם קשה לילד לסיים לצפות בשעה שסיכמתם עליה מראש, סייעו לו באמצעות טיימר שיגדיר כי נגמר הזמן, או כל רעיון אחר שעולה לכם, ותגרו אותו מיד לעשות משהו מעניין אחר מחוץ לבית.

צאו איתם החוצה בכל יום

יציאה החוצה היא מבורכת. כל יציאה החוצה מלווה בהכרח בהזזת הגוף, הליכה, ריצה ומשחקים למיניהם. יציאה החוצה גם תפגיש את ילדיכם עם חברים נוספים ותגרום להם לאינטראקציה חברתית.

סביר להניח שכמו שהיה קשה לילד להתנתק מהטלוויזיה רגע לפני שיצא החוצה, יהיה לו קשה גם לסיים לשחק בחוץ ולהיכנס הבייתה להמשך התארגנות הערב. סייעו לילדיכם במעברים, הכינו אותם מראש ומצאו מה יעזור להם לסיים כל פעילות.

היו עקביים בדרככם

אם תקפידו על עקביות ותגדירו את הגבולות והחוקים בבית לגבי צפייה בטלוויזיה, סביר להניח כי הילדים ילמדו מהר מאוד וחוקי הבית ייטמעו.

ילדים הם חכמים ושמים לב להכל. אם תחרגו מחוקי הבית הקבועים ותאפשרו יותר זמן צפייה ביום מסוים – גבו זאת בהסבר מתקבל על הדעת ותוודאו כי הילד מבין כי זה הוא משהו חד פעמי.

בדרך כלל, ילדים שהחוקים ברורים להם, לא יתרגשו משינוי חד פעמי, יזרמו איתו ואף ייהנו ממנו. יכול להיות כי הילדים ינסו את מזלם ביום שלמחרת ויבקשו יותר זמן מסך, אבל אתם תעמדו חזרה על גבולות הבית ותשיבו את הסדר הישן והטוב לשלוט בבית.

יולי 2021
ב ג ד ה ו ש א
« נוב    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
קטגוריות

מוזמנים לשתף :)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin